Materiály
VLÁKNO TG 900
Moderní syntetická vlákna se velmi podobají tradičním přírodním vláknům a v mnohém je dokonce předčí. Vznik nových materiálů vhodných pro denní používání spustilo v roce 1922 definování teorie polymerů. Do roku 1930 byla už známa výroba všech v současnosti používaných umělých vláken, ale skutečně velká doba syntetických vláken nastala až s výrobou nylonu. Přelom nového tisíciletí rozšířil a zlepšil technologie výroby syntetických vláken i jejich aplikaci v textilním průmyslu. Představám o vláknech vhodných pro výrobu ošacení, kde vedle běžných vlastností klasických materiálů vnímáme „výkon“, tedy schopnost dokonalého odvodu vlhkosti při zachování tepelného optima, nejvíce odpovídají polyolefiny. Mají skvělé vlastnosti. Jsou nejlehčí, nejpevnější, nenasákavé, také nejteplejší a nejpružnější ze syntetických vláken. MOIRA TG 900® je vlákno s unikátním, patentovaným profilem. Tajemství vlákna spočívá ve tvaru jeho průřezu, kde se podobá pětilaločné hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje obvod vlákna a zároveň vytváří úžlabí, kudy pak putuje kapilární vlhkost. Pětilaločný průřez vlákna MOIRA TG 900® má zásadní vliv na dokonalý a rychlý odvod kapilární vlhkosti. Používání vlákna MOIRA TG 900® je ještě podpořeno jeho trvanlivostí a pevností. Je bez výhrady přijímáno lidským tělem.
1. Bavlněné prádlo.
– Bavlna pot netransportuje, ale nasává. Pot je nasáván do vláken prádla a chladí. Po ochlazení nebo po změně teploty okolí začne vlhko v prádlu studit. Tělo musí zvýšenou námahou prádlo vysušit. Dětský organizmus to nedokáže.
2. Funkční prádlo.
– Kapilárním efektem je pot odváděn na vnější stranu prádla a odpařován do okolí. Při odpařování také dochází k ochlazování a zároveň ke stabilizaci tepla uvnitř pleteniny. Vlákno je nenasákavé a díky promyšlené struktuře pleteniny pojme potřebné množství vzduchu jako tepelného izolantu. Pokud se jedinec či dítě při tělesné aktivitě nebo hře zpotí, ve chvílích uklidnění jej polypropylenová vlákna nestudí, ale vytvoří potřebnou vrstvu mezi pokožkou a dalšími vrstvami oblečení.
Pokud je třeba zvýšit tepelnou pohodu, je možné volit jako první vrstvu prádlo s vyšší tepelnou izolací a pak ještě kombinovat s druhou a třetí vrstvou. Vyšší tepelnou izolací se rozumí ošacení s promyšlenou konstrukcí, která pojme velké množství vzduchu, případně kombinuje polypropylen s dalšími druhy vláken, například s vlnou.
Nejčastěji používaná textilní vlákna a jejich nasákavost.
Viskóza – Vs / Modal nasákavost 11–14%
Viskóza je přírodní vlákno z celulózy dřeva, nejčastěji smrku, v případě vlákna Modal, buku. Po zahuštění a dloužení vlákna je z něj možné vyrobit jak hedvábí (nekonečné vlákno), tak stříhané vlákno, ze kterého po podélném tvarování vzniká střiž. Tu je možné spřádat ve směsi s bavlnou, vlnou či syntetikou. Viskóza je přírodní polymer. Jde o materiál velmi rozšířený s dobrými vlastnostmi: pevnost, výborná barvitelnost, splývavost, údržba.
Vlna – wool / Merino nasákavost 15–30%
Jedním z nejdříve používaným zvířecím vláknem je ovčí vlna. Stejně tak se používala v jiných zeměpisných oblastech vlna z koz a lamy. Každá z těchto vln má jiné vlastnosti a u nás nejsou v běžném prodeji. Současní výrobci však nejčastěji používají vlnu z ovcí druhu Merino. Tato vlna je velmi jemná a má nejdelší vlákno. Ovčí vlna je výborný materiál, ani při navlhnutí nestudí. Pokud je vlákno silnější více jak 20 mikronů, může při navlhnutí škrábat. Většinou proto jsou výrobky z vlny vhodné pouze jako druhá vrstva ošacení. Pro první vrstvu je nezbytná nejjemnější vlna o síle 16 mikronů. Vlna se obtížně pere a dlouho schne, svetry se musí tvarovat. Je napadána škůdci.
Bavlna – Ba / Bio bavlna nasákavost 8–20%
Nejčastějším přírodním materiálem je bavlna, lidé ji zpracovávají nejméně 7 000 let.
Při pěstování je však třeba velké množství pesticidů a další proces zpracování vláken, barvení a stabilizace hotových pletenin či tkanin je chemicky velmi náročný. Často jsou bavlněné výrobky stabilizovány formaldehydem. (Formaldehyd je 40% roztok formalínu používaného k uchovávání živočišných tkání). Formaldehyd zabraňuje vzniku plísní a množení bakterií zejména při procesu barvení a dlouhodobé dopravě. Bavlna se mačká, žmolkuje, je napadána škůdci a plísněmi.
Polyamid – PA nasákavost 4%
Polyamid je syntetické vlákno vyráběné od roku 1939. Je to materiál s vysokou pevností a odolností vůči oděru a žmolkování. Polyamid je známý pod různými výrobními značkami, například Nylon, Silon, Meryl, Tactel, Perlon a další. Dobře se barví, údržba je snadná. Polyamid se používá hlavně jako hedvábí.
Polyester – PS nasákavost 0,1%
Syntetické vlákno průmyslově vyráběné od roku 1941. Polyesterové vlákno je nejčastěji používaný syntetický materiál, který se dobře barví, potiskuje i udržuje. Pro výrobu funkčního prádla se často používají podélně profilovaná vlákna, například Coolmax 2 – 4 kanálová. Výrobní značky polyesteru jsou např.: Slotera, Textonia, Darcon, Trevíra a další. Polyester se používá především ve formě syntetického hedvábí.
Polypropylen – PP nasákavost 0,01%
Polypropylenové vlákno je nejmladší z rodiny polymerů a je průmyslově vyráběno od roku 1958. Vlákno vyniká vysokou pevností, pružností a biokompatibilitou, má nejnižší specifickou váhu ze syntetických vláken. Polypropylen se dá barvit pouze při vzniku vlákna přidáním barviva do hmoty, pozdější barvení není možné. Odpadá tím náročnost chemického procesu při barvení. Vlákno má nízkou teplotu tavení 130°C. Výrobky z polypropylenu se nežehlí, dobře se udržují a díky nízké nasákavosti rychle schnou.
Polyolefiny – PP, PE
Nejnovější v rodině syntetických vláken je ušlechtilý polymer polypropylenu TG 900 pod značkou Moira. Moira má vlastní patentovaný příčný profil vlákna ve tvaru pětilaločné hvězdy pod názvem Moira TG 900, které se používá jako příze. Toto vlákno vyvinul zakladatel společnosti MOIRA CZ a.s. Ta jako jediná může toto vlákno vyrábět a dále zpracovávat do funkčního ošacení. Polyetylenové vlákno se běžně při výrobě textilií nepoužívá. Výjimku tvoří spojení tohoto materiálu s vláknem TG 900 Moira do části funkčního ošacení s protirevmatickým účinkem.
Polyuretan – PU / elastan nenasákavý
Polyuretanová vlákna jsou známá jako elastany, nejčastěji pod obchodními názvy Lycra, Spandex atd. Jsou to pružná vlákna, která se přidávají k různým druhů vláken k dosažení celkové pružnosti pleteniny nebo tkaniny.